Hegyi Gyula
Kockáról kockára
Kézikönyv a magyar rajzfilm történetérõl.

A magyar animáció elmúlt fél évszázadáról sok legendát hallani. Dizseri Eszter most arra vállalkozott, hogy olvasmányos és ugyanakkor egzakt kézikönyvben a legendák mellett a tényekkel is elszámoljon.
Dizseri Eszter évtizedek óta a magyar animációs film szorgos és rokonszenves munkása. E kézikönyv mögött kemény és alázatos munka áll, hiszen a több mint száz oldalas filmográfia 3200 filmrõl és 300 alkotóról közöl pontos információkat. (Még fél perces  reklámfilmek is alkotóval, megrendelõvel és alapvetõ technikai adatokkal szerepelnek benne.) Amíg lesz filmes szakirodalom Magyarországon, az animáció kutatói ezt a könyvet használni fogják: s ez a szerzõi alázat legnagyobb jutalma. A szikár tények mellett a kedves rajzfilmfigurák mögött álló alkotómûhely hangulata is megelevenedik a könyvben. A Pannónia „a kiválóság szigete”, költõibben fogalmazva egyenesen „Árkádia” volt egy ellentmondásos korban.
A sok komoly adatot és gondolatot számos rajz egészíti ki. Legtöbbjét Gusztávtól dr. Bubón át Frakkig képaláírás nélkül is könnyen felismerjük. A szép kiállítású albumot végiglapozva még jobban megértjük, hogy az elmúlt évtizedekben az animációs film a kortárs magyar kultúra egyik leggazdagabb ága volt. Ennek vetett véget a rendszerváltozás táján „a tények hideg lehelete”, azaz az egykor világhírû mûhely szétesése és szétverése. A Pannónia szellemi bázisán keletkezett sok kis mûhely ugyanakkor szerencsés esetben értékeket is produkálhat a tengernyi kommersz termék mellett.
Dizséri Eszter a stúdió fénykorában a Pannónia rokonszenves „propagandistája” volt. Hûsége töretlen, hiszen a szervezet széthullásával is megmaradt az „ügy” elkötelezettjének. Értékes munkája minden szakmai részleten túl egy szellemi mûhely és egy baráti közösség érzelemgazdag krónikája is. E közösség szétrobbant, tagjai szétszóródtak, de a körülöttük kialakult szellemi áramkör nem szakadt meg teljesen. Ennek dokumentumait örökíti meg a Kockáról kockára, immár a magyar filmtörténet számára is. (Dizseri Eszter: Kockáról kockára. A magyar animáció krónikája 1948-1998, Balassi Kiadó, 1999.)
 

http://www.filmvilag.hu